افزایش قیمت مسکن در سال جاری ادامه دار خواهد بود؟

قیمت مسکن گران‌تر خواهد شد؟
تاریخ تحریر: 22 تیر 1401
خرید خانه و سرمایه گذاری در بازار مسکن از گذشته تاکنون مورد استقبال افراد زیادی قرار داشته و به عنوان یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری سودآور به شمار می‌رفته است. سهم مسکن از کل سبد دارایی خانوارهای ایرانی بیش از 80 درصد است اما در حال حاضر به سبب شرایط اقتصادی و جمعیتی کشور این بازار در رکود به سر برده و شاهد کم رونق شدن آن هستیم. با این حال به سبب ضروری بودن نیاز به مسکن و همچنین تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت، امیدها برای سامان گرفتن این حوزه وجود داشته و می توان با آگاهی از شرایط این بازار برای سرمایه گذاری اقدام نمود.


بازار مسکن خصوصی‌ترین بخش اقتصاد ایران است
سودآوری در بازار مسکن نیازمند زمان بوده و نمی توان تصمیماتی عجولانه برای ورود و یا خروج از آن گرفت. در این بازار افراد یا به قصد سرمایه گذاری وارد می‌شوند و یا با هدف سکونت. عرضه و تقاضا در بازار مسکن به عنوان یکی از موثرترین عوامل بر قیمت های ارائه شده در این بازار می باشد. زمانی که قیمت مسکن رشد بیشتری از شاخص قیمت در کل اقتصاد کشور داشته باشد سرمایه های افراد به سمت بازار مسکن جذب شده و شاهد رونق بازار خواهیم بود اما در این صورت نه تنها بازار مسکن بلکه به صورت غیرمستقیم کل اقتصاد کشور دچار بحران خواهد شد.
طی سال های اخیر دخالت‌های دولت که در سایر بازارها مشهود است در بازار مسکن حداقل بوده و موجب رونق بازار شده است ؛ به طوری که مسکن را می‌توان خصوصی‌ترین بخش اقتصاد دانست. اقتصاد ایران طی حداقل نیم قرن گذشته بی‌ثباتی نسبتا بالایی را تجربه کرده است؛ در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری در مسکن به واسطه این که رشدی بیشتر از تورم را به همراه داشته ، دلیلی برای هجوم بیشتر سرمایه‌ها به سمت این بازار بوده است.


افزایش قیمت ها در بازار مسکن ادامه‌دار خواهد بود؟
طبق گزارش مرکز آمار ایران ، در پی 
تحولات بازار مسکن پایتخت در خرداد 1401 متوسط وزنی قیمت آپارتمان‌های مسکونی به 41 میلیون و408 هزار تومان رسید که نسبت به اردیبهشت ماه 7.1 درصد رشد را ثبت کرده است. تصویر زیر تورم ماهانه قیمت واحدهای مسکونی مناطق 22 گانه شهر تهران را از سال 97 تاکنون نمایش می‌دهد. بر این اساس روند صعودی جدیدی که از اواخر سال 1400 آغاز شده تا پایان بهار ادامه‌دار بوده است.

نمودار تورم مسکن در خرداد

 


افزایش قیمت مسکن همراه با تورم خواهد بود
میثم
مهرپور، کارشناس مسکن بیان کرد: ایران جزو معدود کشورهایی است که هم با مشکل کاهش عرضه مسکن و هم مسئله خانه‌های خالی مواجه است. تقاضا برای مسکن وجود دارد و از طرفی هم خانه‌های مازادی موجود است که با این تقاضاها متناسب نیست. دولت برای حل این عدم تعادل ، ‌ایده‌ی جهش مسکن با ساخت 4 میلیون واحد را مطرح کرده است. با این طرح، عرضه مسکن افزایش یافته و با نزدیک شدن میزان عرضه و تقاضا احتمال کاهش قیمت بالا می‌رود؛ اما مسئله مهم این است که اگر این واحدها متناسب با نیاز متقاضیان نباشد، باز هم نمی‌تواند روی قیمت‌ها تاثیر بگذارد.
به‌طور مثال یک شهروند در تهران به خانه‌ای در مناطق مرکزی شهر نیاز دارد، اما واحدهای خالی عموما یا در اطراف شهر هستند یا در مناطقی واقع شده‌اند که قیمت آن بالا است و غالب شهروندان توان خرید و یا اجاره آن را ندارند؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد طرح جهش مسکن با تقاضای جامعه در شهرهای بزرگ همخوان نیست. دولت باید علاوه بر افزایش ساخت مسکن تناسب را بین عرضه و تقاضا ایجاد کند. مهرپور افزود: طبق مولفه های موجود پیش‌بینی من این است که در حوزه مسکن افزایش قیمتی متناسب با تورم عمومی داشته باشیم و تا پایان سال بعید است شاهد جهش قیمتی باشیم.  

منابع
مرکز آمار ایران
بورسان
تجارت‌نیوز

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید