با وجود اصلاحات بازار سرمایه هم‌چنان ارزشمند است

شاخص بورس تا کجا اصلاح می کند
تاریخ تحریر 16 خرداد 1401
از ابتدای خرداد ماه، شاخص کل وارد فاز اصلاحی شد و خروج پول حقیقی را به همراه داشت. در پی ادامه این روند ، این نگرانی وجود دارد که اگر خروج پول از بازار به این شکل باقی بماند، چشم‌انداز مثبتی در انتظار بازار نخواهد بود.


کاهش تقاضای خریداران بورس را نزولی کرد
شاخص کل بورس طی چند هفته گذشته روند نزولی داشت. علاوه بر آن ارزش معاملات خرد در تمام روزهای هفته کاهشی بود و بازار با رکود معاملاتی مواجه شد
. حجم پایین و افت ارزش معاملات در کنار افت تقاضا و خروج پول حقیقی دلایل اصلی نزول بازار هستند. علاوه بر این موارد، قیمت‌ها در بازارهای موازی روند صعودی داشته و برای بخشی از معامله‌گران ورود به آن بازارها جذابیت بیشتری داشت.


اصلاح شاخص کل بورس طبیعی بود
بعد از رشد خوب بازار سرمایه که از نیمه دوم اسفندماه 1400 آغاز شد، شاخص کل حدودا 22 درصد رشد کرد تا اینکه به مقاومت مهم 1/600 واکنش نشان داد و وارد فاز اصلاحی شد؛ این اصلاح طبیعی بود و بازار برای ادامه حرکت خود نیاز به این اصلاح داشت منتها مسیر آینده شاخص ابهاماتی را به همراه دارد.
شاخص کل از نظر تکنیکالی در منطقه حساسی قرار گرفته است؛ گویی هنوز بازار تصمیمی برای اقدام بعدی را نگرفته و سهامداران بیشتر نظاره‌گر هستند. در صورت افت بیشتر شاخص، می‌تواند تا محدوده 1/500 اصلاح کند. در صورت عدم حمایت در این ناحیه، تا محدوده 1/450 واحد نیز ممکن است کاهش یابد.

تحلیل شاخص بورس

ریسک خاصی متوجه بازار سرمایه نیست
محرک های صعودی بازار شامل نزدیک شدن به فصل مجامع ، افزایش نرخ دلار ، بالارفتن نرخ نفت ، وضعیت برجام و انتظارات تورمی در جامعه همگی موید شرایط خوب بازار هستند. در این شرایط تشکیل پورتفوی بهینه ، بسته به میزان ریسک پذیری و شرایط اقتصاد کلان بهترین نتیجه را می‌تواند به همراه داشته باشد. با تخصیص بخشی از دارایی به صندوق های درآمد ثابت ، می‌توان ریسک حضور در این دوره بورس را کاهش دهد و مابقی آن را در صنایع پیشرو تقسیم کرد. صنعت شیمیایی، پتروشیمی و شرکت‌های تحت تاثیر ارز 4200 مثل زراعت و صنایع وابسته می‌توانند از ریسک کمتری برای سرمایه گذاری برخوردار باشند.
منابع
همفکران

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید