آمارسازی غلط کار دست دولت خواهد داد

بازده

تورم
تاریخ ۸ اسفند ۱۴۰۱

نرخ تورم نقطه‌ای بهمن ماه ۵۳.۴ درصد اعلام شده است که این عدد نسبت به دی ماه، رشد ۳.۵ درصدی را نشان می‌دهد. 


آمارسازی غلط کار دست دولت می‌دهد

متوسط تورم اقتصاد ایران در چهار دهه اخیر در حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد بوده که رقم بالایی در مقایسه با میانگین جهانی محسوب می‌شود. اما وضعیت تورم در سال‌های اخیر وخیم‌تر شده است. به‌ طوری که میانگین تورم نقطه به نقطه در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ارقام ۳۶ درصد و ۴۱ درصد را تجربه کرده و تا پایان دی ماه سال جاری نیز به ۴۸ درصد رسیده است. با این وجود به نظر می‌رسد که دولت‌ سیزدهم درک درستی از شرایط ندارد و به‌جای سیاست‌گذاری در مسیر مهار این آفت اقتصادی، تنها به آمارسازی در جهت تحت کنترل نشان دادن شرایط و انداختن تقصیر بر گردن دولت قبل اکتفا کرده‌ است.


ابرتورم ونزوئلا در ایران تکرار خواهد شد؟

این موضوع در حالی است که نگاهی به مسیر ابتلای اقتصاد ونزوئلا به ابرتورم نشان می‌دهد اقتصاد ایران بیش از هر زمان دیگری در خطر ونزوئلایی شدن قرار دارد. بر اساس آمارهای رسمی صندوق بین‌المللی پول، میانگین تورم سالانه ونزوئلا از ابتدای سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۲ برابر با ۲۲ درصد بوده که اختلاف چندانی با میانگین تورم ۱۸ درصدی ایران در همین بازه زمانی ندارد.
با این وجود، تورم ونزوئلا در سال ۲۰۱۳ به ۴۰ درصد و در سال ۲۰۱۴ به ۶۲ درصد رسید. پس از آن شیب صعودی تورم در اقتصاد ونزوئلا افزایش یافت و تورم سالانه در سال ۲۰۱۸ بالاترین حد خود یعنی ۱۳۰ هزار درصد را ثبت کرد
. بنابراین مسیر تورم در ایران تفاوت چندانی با تورم ونزوئلا نداشته و اقتصاد ونزوئلا به طور ناگهانی از یک تورم مزمن وارد یک ابرتورم شده و بعید نیست که اقتصاد ایران هم در آینده مسیری همچون ونزوئلا را در پیش بگیرد.


سال آینده نرخ تورم افزایش خواهد داشت؟

نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور، با کاهش ۰.۸ درصدی نسبت به دی ماه، به ۳.۵ درصد رسیده است. با توجه به کسری بودجه ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ که منتج به رشد پایه پولی و نقدینگی می‌شود، رشد تورم هم‌چنان مورد انتظار خواهد بود. همچنان نااطمینانی در مورد برجام و شرایط سیاست خارجی منجر به کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش نرخ دلار آزاد شده است. درنتیجه انتظار می‌رود در ماه‌های آتی نیز با توجه به تاثیر موخر افزایش نرخ دلار، شاهد تورم بالایی باشیم.

تورم بهمن ماه