آیا باید منتظر ریزش شدید بازار باشیم؟

 

بورس چرا صعود نمی‌کند؟
تاریخ تحریر 14 شهریور 1401
به نظر می‌رسد مسائل تکراری طولانی شدن روند مذاکرات هسته‌ای و خبرهای ضد و نقیض آن طی روزهای گذشته، تاثیر ریزش‌های اخیر بازارهای جهانی، روند سردرگم نرخ دلار در بازار آزاد و بی اعتمادی خریداران همگی در شرایط رکود بازار سرمایه نقش دارند و روند روزانه بورس را به حالتی نوسانی تغییر داده‌اند.


ریسک‌های فعلی بازار بورس
با مشخص شدن عدم رسیدن به توافق در کوتاه‌مدت، بازار بورس این هفته با فشار فروش و عرضه در گروه‌های وابسته مشاهده شد؛ هرچند که صف‌های‌ فروش کمتر بود و خریداران قابل توجهی دیده می‌شدند؛ اما علاوه‌ بر این، تحولات بازارهای جهانی و سازهای ناکوک سیاست‌های اقتصادی داخلی نیز وضعیت بد بازار را تشدید کرده‌ است. روند قیمت کامودیتی‌ها که طی بیش از یک سال گذشته در برهه‌هایی ترمز ریزش بازار سرمایه را کشیده و جهت آن را صعودی کرده بود، اکنون در مسیر عکس حرکت می‌کند.
از سمت دیگر بسیاری از صنایع داخلی نیز همچنان درگیر سیاست‌های اقتصادی غلط دولت هستند. صنایعی همچون پلاستیک، شوینده، خودرو و... که فعلا تحت تاثیر قیمت‌گذاری دستوری و دخالت دولت در روند عملیاتی خود هستند، چندان مورد توجه بازار قرار نمی‌گیرند و سهامداران آن صبر را به خرید در این روزها ترجیح می‌دهند. البته برخی از صنایع داخلی همچون زراعی، دارویی و غذایی به دلیل حذف ارز 4200 تومانی و رهایی از سیاست‌ قیمت‌گذاری دستوری، به صنایع برتر در این روزها تبدیل شده‌اند.


نمودار تکنیکال برگشت بازار را در کدام نقطه نشان می‌دهد؟
از نظر تکنیکالی، شاخص کل به محدوده مهمی رسیده که در کوتاه‌مدت به این ارتفاع شاخص واکنش نشان داده است و روز یکشنبه هم تا همین حدود اصلاح داشت. حال باید دید مثلثی که شاخص در آن گرفتار شده به کدام سمت می‌رود. هر چند که از نظر اندیکاتورها بازار مدتی است گارد نزولی به خود گرفته و فعلا در انتظار واکنش به سطح 1.422 میلیون واحدی است و در حال حاضر سیگنالی برای برگشت را مخابره نمی‌کند. به نظر می‌رسد اصلاح بیشتر در پیش باشد؛ اما عمدتاً متغیرهای بنیادی مسیر بازار را رقم می‌زنند.

تحلیل تکنیکال شاخص بورس


آیا باید منتظر ریزش شدید بازار باشیم؟
در مجموع به نظر می‌رسد در حال حاضر نمی‌توان انتظار ریزش شدیدی از بازار را داشت؛ کاهش قیمت‌ کالاهای پایه و چشم‌انداز نه‌چندان مثبتی که حداقل در کوتاه‌مدت برای آن‌ها پیش‌بینی می‌شود، شرایط را برای گروه‌های بزرگ و کامودیتی‌محور بازار سخت کرده است اما نمادهای کوچک با نسبت‌های بنیادی جذابی می‌توان در بازار پیدا کرد که این موضوع تقاضای بالقوه مناسبی را در بازار نگه می‌دارد و در صورت مشاهده اولین شفافیت‌ها و کاهش ریسک‌ها در بازار توسط فعالان بازار می‌توان شاهد بازدهی مناسبی در نمادهای زیادی بود. البته در این میان به قطع خبرهای احتمالی مذاکرات هسته‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد.


منبع
همفکران

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید