آزادسازی واردات خودرو منتفی شد

آزادسازی واردات خودرو

 
تاریخ تحریر17 فروردین 1401

 واردات خودرو که از سال 1397 به بعد ممنوع شده بود درحال آزادسازی است. مطابق مصوبه مجلس در روز 25 اسفند 1400 به دولت اجازه داده شد تا در سال 1401 با رعایت سیاست‌های کلی نظام و با شرایط خاصی نسبت به صدور مجوز واردات خودرو توسط بخش خصوصی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام کند.

 

آزادسازی واردات خودرو سواری منتفی شد

شرایط واردات خودرو و نحوه تامین ارز توسط دولت تعیین می‌شود که باید به گونه ای باشد که به تولید داخلی آسیب نرساند. طبق ضوابط بایستی قیمت خودروی وارداتی سواری تا سقف 25 هزار یورو و حجم موتور خودرو کمتر از 2500 سی‌سی باشد. اما در قانون بودجه که از سوی رئیس مجلس ابلاغ شد واردات، دستخوش تغییراتی شد و موارد مربوط به واردات خودروی سواری حذف گردید. علت تغییر متن بودجه پس از تصویب نمایندگان مجلس، این است که این موضوع مورد ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته است. سخنگوی هیات رئیسه مجلس نیز در واکنش به این خبر گفت: براساس برخی ایراداتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام گرفت، عبارتی که در آن اشاره مستقیم به تعداد واردات خودروهای سواری شد از قانون حذف شد، اما حذف تعداد به معنی ممانعت از واردات خودرو نیست.

در تصاویر زیر حذف واردات خودرو سواری از متن بودجه نمایش داده شده است.

 

آزادسازی واردات خودرو


مصوبه واردات خودرو

خودروهای روسی در راه بازار ایران

در روزهای گذشته اخباری مبنی بر واردات خودرو از روسیه در فضای مجازی منتشر شد. مرتضی مصطفوی، کارشناس خودرو بیان کرد: هنوز صحت این خبر مشخص نشده است. اما اگر این خبر درست باشد، ماجرا سیاسی است. روابط ایران با روسیه در حال حاضر بهتر از کشورهای غربی است. از طرفی دیگر به دلیل خلاء وارداتی ممکن است ایران، روسیه را برای واردات خودرو انتخاب کرده باشد. خودروسازی روسیه به دلیل حضور دولت‌ در اقتصاد و صنایع، مثل صنعت خودروسازی ایران زیان‌ده است.
بابک صدرایی، کارشناس خودرو نیز اظهار کرد: اگر قرار است خودرو از روسیه وارد کشور شود، بهتر است واردات ممنوع بماند. خودروهایی باید وارد کشور شوند که تکنولوژی بالا و کیفیت خوبی داشته باشند. البته این خودروها از خودروهای ایرانی بهتر است اما صرفا یک تنوعی در بازار ایران ایجاد می‌کند وگرنه واردات آنها به کشور تاثیرگذار نخواهد بود.

 

با حذف واردات، قیمت خودرو باز هم افزایش می‌یابد

فیروز نادری، کارشناس خودرو در مورد خرید خودرو در وضعیت کنونی گفت: شاید بهتر باشد مردم خرید مصرفی خود را در بازار انجام دهند. قیمت خودرو احتمالا بدون نوسان نخواهد بود. بنابر شروط مجلس مبنی بر افزایش کیفیت تولیدات داخلی ، بعید است که رعایت شود زیرا کیفیت خودروهای داخلی از کیفیت کنونی بهتر نمی‌شود. شاید موضوع انحصاری و به سود کسانی باشد که از ممنوعیت واردات نفع می‌برند. اگر واردات منتفی شود احتمالا افزایش قیمت وجود دارد.

 

 

 

منابع

تجارت‌نیوز

بورسان

واردات خودرو از روسیه

 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید