کدام بازار بیشترین بازدهی را در خرداد ماه کسب کرد؟

بازده

 

بازدهی کدام بازار در خرداد ماه بیشتر بود؟
تاریخ تحریر 1 تیر 1401
در آخرین ماه از فصل بهار 1401 بازارهای سرمایه‌گذاری بازدهی متفاوتی داشتند. دلار در این ماه به روند صعودی خود ادامه داد و همگام با آن قیمت سکه و طلا هم در بازار داخلی افزایش پیدا کرد. با این حال، برای بازار سهام و ارز دیجیتال این ماه شرایط مساعد نبود. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف سرمایه‌گذاری در سومین ماه سال خواهیم پرداخت.


سقف تاریخی دلار در خرداد ماه شکست
قیمت دلار در بازار آزاد با صعود روبرو بود. بهای هر دلار که در پایان اردیبهشت ماه به 30 هزار و 350 تومان رسیده بود در سومین ماه سال 1401 به کانال‌های بالاتر رسید. در دهه آخر خرداد، قیمت هر دلار به بیش از 33 هزار تومان هم افزایش پیدا کرد، با این حال، پس از چند روز با اندکی کاهش مواجه شد. دلار در آخرین روز خرداد ماه کار خود را در 31 هزار و 950 تومان به اتمام رساند.
به این ترتیب، دلار در خرداد ماه شاهد رشد 5.3 درصدی بوده است. این رشد کمتر از اردیبهشت است اما باید به این نکته هم توجه داشت که سقف تاریخی دلار در روزهای اخیر شکسته شد. همین مساله می‌تواند روی قیمت آینده دلار تاثیر داشته باشد. اگر برجام به نتیجه نرسد، بهای دلار در بازار آزاد می‌تواند با رشد همراه باشد. از سوی دیگر، دستیابی به برجام می‌تواند ترمز دلار را حداقل در کوتاه‌مدت بکشد.


بازار سهام بار دیگر اعتماد سهامداران را خدشه کرد
در سومین ماه سال 1401، بازار سهام با اندکی افت همراه شد. شاخص کل بازار سهام در خرداد ماه امسال از حدود یک میلیون و 580 هزار واحد به حدود یک میلیون و 540 هزار واحد کاهش یافت. افت 40 هزار واحدی بازار سهام در این ماه نشان می‌دهد شاخص کل بازار سهام در این مدت 2.5 درصد افت داشته است. این در حالی است که اگر به شاخص هم وزن نگاهی بیندازیم، خواهیم دید این شاخص تقریبا 3.8 درصد از ارزش خود را از دست داده است. مقایسه افت شاخص کل و هم وزن نشان دهنده این است که در خرداد ماه به طور کلی شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی کمتر از شرکت‌های کوچک‌تر زیان دیده‌اند.
در ماه سوم سال بازار سهام واکنشی به رشد دلار نداشت و برعکس حتی با افت نیز همراه بود. یکی از دلایل این موضوع ‎‌می‌توان نا اطمینانی‌های موجود دانست. با این حال، تورم انتظاری و مسایل دیگری از این دست می‌تواند روی بازار سهام در تابستان تاثیر بگذارد. احیا و عدم احیای برجام نیز از عوامل موثر بر بازار سهام در روزهای آتی خواهند بود. عدم احیای برجام می‌تواند ریسک‌هایی را در پی داشته باشد که سرمایه‌گذاران را به برخی دارایی‌ها و بازارهای موازی بکشاند.


سکه بیشترین بازدهی را کسب کرد
در خرداد ماه نیز قیمت سکه و طلا نیز در بازار داخلی با رشد همراه بود. هر گرم طلای 18 عیار که در پایان اردیبهشت 1401 به یک میلیون و 356 هزار تومان رسیده بود، در پایان خرداد ماه به یک میلیون و 441 هزار تومان افزایش یافت. به این ترتیب در سومین ماه سال بازدهی هر گرم طلای 18 عیار 6.2 درصد بوده است.
اگر قیمت سکه امامی را در همین بازه زمانی بررسی کنیم، خواهیم دید که بهای هر واحد سکه از 14 میلیون و 92 هزار تومان به 15 میلیون و 497 هزار تومان افزایش یافته است. این افزایش قیمت به معنای آن است که هر سکه امامی در یک ماه اخیر حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته است. این در حالی است که قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی در یک ماه گذشته با افت روبرو شده است. افت قیمت طلا جهانی در کنار افزایش قیمت طلا در بازار داخلی این نتیجه را می‌دهد که عامل اصلی رشد قیمت در بازارهای داخلی، افزایش بهای دلار و تا حدی تورم انتظاری بوده است. در صورتی که برجام احیا نشود یا با مشکلات زیادی روبرو شود، قیمت طلا می‌تواند بیشتر هم رشد کند.


کابوس سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال ادامه خواهد داشت؟
از اول سال ۲۰۲۲ کم کم نشانه‌های روند نزولی بازار رمزارزها آشکار شد؛ در خرداد ماه بیت کوین برای اولین بار از دسامبر 2020 به زیر 20 هزار دلار سقوط کرد. شاخص‌ها نشان از ترس شدید میان سرمایه‌گذاران و فعالین بازار کریپتوکارنسی می‌دهد که به واسطه سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی بزرگ دنیا تشدید شده است.
ترکیبی از اخبار بد و نرخ‌های بهره بالا برای دارایی‌های پرریسک‌تر مانند کریپتو مضر بوده و منجر به کاهش تقریباً 50 درصدی بیت‌کوین نسبت به قیمت آن در آخر اردیبهشت ماه شده است. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که نزول بازار ادامه‌دار خواهد بود و احتمال سقوط بیت‌کوین به کانال های پایین‌تر وجود دارد.

بازدهی بازارهای مالی در خرداد 1401

 

 

 

 

 

 

 
منابع
شبکه اطلاع‌رسانی طلا ، سکه و ارز