فنر بازار مسکن درحال فشردگی است

بازده

پیش بینی بازار مسکن
تاریخ ۲۲ اسفند ۱۴۰۱

بین دلار و مسکن همواره رابطه مستقیم و ناگسستنی برقرار بوده اما چه بخواهیم چه نخواهیم مسکن کالایی سرمایه ای است. لذا مسکن همواره به نوسانات نرخ دلار دیرتر از سایر کالاها واکنش نشان می دهد.


فنر بازار مسکن درحال فشردگی است

برخی کارشناسان اقتصادی معتقد هستند که بازار مسکن پیش از نوروز، مانند یک فنری است که جمع شده و بعد از ایام عید، این فنر آزاد می‌شود و مجدد شاهد افزایش قیمت هستیم. پس از عید، یک رونق دو الی سه ماهه خواهیم داشت که احتمال دارد پس از این رونق وارد یک رکود دو الی سه ساله شویم و قدرت خرید کاهش یابد.

وضعیت تورم ملکی در شهرهای جدید اطراف تهران، نشان‌دهنده دنده معکوس مسکن در حومه پرتقاضای پایتخت است. تازه‌ترین بررسی‌ها نشان‌دهنده سبقت تورم مسکن در شهرهای جدید پردیس و پرند از تورم ملکی شهر تهران است. این شرایط به سیاست‌گذار یادآوری می‌کند که لازم است موتور تورمی مسکن در وهله اول از بیرون این بازار خاموش و انتظارات تورمی مهار شود؛ در غیر این صورت تبعات بسیار ناگواری برای بازار مسکن و متقاضیان مصرفی دارد. 


شهرهای کوچک دارای بیشترین تورم اجاره‌بها

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی از وضعیت اجاره مناطق شهری ایران نشان می‌دهد تورم اجاره‌بها از ابتدای سال جاری روند صعودی قابل توجهی را در پیش گرفته است. در حالی که تورم فصلی اجاره‌بها در مناطق شهری کشور در بهار و تابستان امسال نسبت به فصل قبل خود به ترتیب معادل ۴.۵ و ۱۲.۴ درصد بود اما در پاییز با فاصله معناداری تورم ۱۶.۸ درصد را نسبت به تابستان به ثبت رساند. همچنین متوسط شاخص بهای اجاره مسکن در ۹ ماه ابتدایی امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۸.۶ درصد افزایش یافته است.

نمودار اجاره بها


پیش بینی بازار مسکن در سال ۱۴۰۲

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران بیان نمود: با توجه به افزایش نرخ ارز و با توجه به اینکه ما در حال حاضر روزهای پایانی سال را سپری می کنیم و سال آینده هم دولت بودجه ای را که تنظیم کرده است نشانه هایی از تورم ۴۰ درصدی می دهد، بنابراین مسکن در حال حاضر از میزان افزایش نرخ ارز عقب است و خود را تطبیق نداده است؛ بنابراین متاسفانه باید بگوییم که انتظار افزایش قیمت مسکن را هم برای روزهای پایانی سال و هم سال آینده باید شاهد باشیم.