آیا سکه و طلا مجددا روند صعودی خواهند داشت؟

سرنوشت طلا و سکه چه می‌شود؟
تاریخ تحریر 13 تیر 1401
نیمه دوم خرداد بود که به ‌دلیل افزایش انتظارات تورمی در جامعه و همچنین احتمال لغو مذاکرات وین قیمت ها در بازار طلا و سکه در مسیر افزایشی قرار گرفت. تا جایی که قیمت طلا وارد کانال یک میلیون و 500 هزار تومانی و قیمت سکه در کانال 16 میلیون تومانی شد. اما با شروع دور جدید مذاکرات در قطر قیمت ها تمایلات نزولی یافتند و در حال حاضر منتظر نتیجه‌ی قطعی مذاکرات برای ادامه‌ی مسیر خود هستند.


در آینده انتظار رشد قیمت طلای داخلی وجود دارد
مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی بیان کرد: برای بررسی شرایط طلا و سکه در داخل کشور دو عامل دلار و انس جهانی در نظر گرفته می‌شود. با در نظر گرفتن رکود تورمی در سطح جهانی ، احتمال کاهش رشد اقتصاد و افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی در جهان انتظار رشد شدید در قیمت انس ، پایین آمده است.
همچنین از آنجا که احتمال توافقات برجام در روزهای فعلی نسبت به گذشته بیشتر شده و احتمال کاهش قیمت دلار به واسطه بهبود شرایط وجود دارد ؛ می‌توانیم انتظار داشته باشیم قیمت دلار باز هم در مسیر کاهشی قرار بگیرد. به‌رغم اینکه انتظار کاهش چشم‌گیری برای دلار داخلی و انس جهانی مشاهده نمی‌شود، اما احتمال رشد زیادی هم نمی‌رود. بنابراین قیمت طلا و سکه در داخل کشور به واسطه قیمت دلار و انس جهانی می‌تواند کاهشی باشد ؛ اگرچه در آینده بلندمدت انتظار رشد قیمت وجود دارد.


در صورت توافق روند نزولی ادامه دار خواهد بود
تصویر زیر نمودار تکنیکالی سکه امامی را در میانه‌ی یک کانال صعودی بلندمدت نشان می‌دهد که در حال حرکت به سمت کف کانال است. اگر توافقات هسته‌ای به سرانجام برسد ، امکان تداوم روند نزولی با توجه به کاهش قیمت دلار وجود دارد اما در صورت سناریو عدم توافق روند صعودی قیمت ها ادامه خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال سکه امامی

خبرهای خوبی از مذاکرات برجام شنیده خواهد شد
نادر بذرافشان ، دبیر هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد: شرایط بازار در حال حاضر به‌ گونه‌ای نیست که احتمال افزایش در آن وجود داشته باشد. ابتدای هفته پیش هم روند کاهشی مناسبی بر بازار حاکم شد اما خبرهای سیاسی و اقتصادی که روز چهارشنبه هفته گذشته اعلام شد، بازارهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد و قیمت‌ها را صعودی کرد که این افزایش قیمت‌ها ادامه‌دار نیست.
علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی نیز در خصوص احتمال افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار طلا و سکه گفت: این امکان با توجه به واکنش دلار و طلا به اخبار برجامی وجود دارد؛ اما من احتمال می‌دهم خبرهای بهتری از مذاکرات به‌ گوش برسد و قیمت‌ها در همین محدوده‌های فعلی تثبیت می‌شود.


 

منابع
اکو ایران
تجارت‌نیوز

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید