صعود پر شتاب قیمت دلار در روزهای پایانی سال متوقف می‌شود؟

بازده

پیش بینی قیمت دلار
تاریخ ۲۴ بهمن ۱۴۰۱

دلار پس از پروسه ۱۴ روزه در کانال ۴۴ هزار تومان، خود را به محدوده‌ای جدید رساند و با آغاز معاملات در این هفته، مسیر صعودی خود را ادامه داده است. با وجود وعده‌های بسیار مسئولین آیا قیمت دلار کاهش می‌یابد؟


صعود پر شتاب قیمت دلار در روزهای پایانی سال
قیمت دلار در بازار آزاد روز گذشته برای اولین بار در تاریخ در مرز ۴۶ هزار تومان قرار گرفت. فعالان بازار انتظار داشتند دلار در کانال ۴۵ هزار تومان کمی توقف داشته باشد اما این بار به نظر تمایل زیادی به عبور از سطح ۴۶ هزار تومان را دارد. این در حالی است که حتی سیگنال‌های مثبت برجامی و انتشار اخباری در خصوص آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق نیز نتوانست مانع از این نوسان بزرگ شود.
در مقابل تحریم‌های جدیدی که این‌بار بخش نفت و پتروشیمی را هدف قرار داده بود، موتور جدید رشد دلار شد
. با وجود روند صعودی قیمت دلار، در چارت تکنیکال واگرایی منفی دیده می‌شود. با توجه به سال‌های قبل ماه بهمن و اسفند قیمت دلار به دلیل سفرهای مردم به خارج از کشور صعودی بوده است؛ لذا می‌توان بخشی از این رشد قیمت را به دلیل تقاضای فصلی دانست.


تحلیل تکنیکال دلار
مطابق تحلیل تکنیکال دلار قیمت ۴۵۳۰۰ را رو به بالا شکست و از کانال چندین ساله‌ی خودش خارج شد؛ اما در تایم فریم روزانه و هفتگی واگرایی منفی را می‌توان مشاهده کرد. با توجه به این واگرایی احتمالاً در سال جدید قیمت دلار کاهشی شود. بنابراین شکست قیمت روبه بالا فیک به نظر می‌رسد و واگرایی های منفی هم به این دلیل است. دلار پس از شکست این کانال و تثبیت آن وارد فاز جدیدی از صعود خواهد شد.

تحلیل تکنیکال دلار