در دوران پسابرجام کدام بازار مناسب سرمایه‌گذاری است؟

کدام بازار مناسب سرمایه‌گذاری بعد از برجام است؟
تاریخ تحریر 5 شهریور 1401

در چند سال اخیر، به ویژه پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید علیه ایران، نرخ تورم در کشور به شدت افزایش یافته است. بسیاری از مردم در یکی دو سال اخیر وارد بازارهای مختلفی شدند تا از سرمایه‌شان محافظت کنند، اما تعداد زیادی از آنها نه تنها سود نکردند بلکه با زیان قابل توجهی هم روبرو شدند؛ حالا پس از ماه‌ها عدم اطمینان گسترده، به نظر می‌رسد احیای برجام بسیار نزدیک‌تر از قبل شده است. با این حال بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری پس از رفع تحریم‌ها کدام است؟


طلا و دلار سرمایه‌گذاری مناسبی هستند؟
با احیای برجام منابع ارزی ایران که در کشورهای دیگر بلوکه شده آزاد می‌شود و امکان نقل و انتقال مالی و بازرگانی ایران با کشورهای دیگر راحت‌تر می‌گردد. همین موضوع دسترسی به دلار را در ایران بیشتر می‌کند که موجب افت قیمت دلار در برابر ریال خواهد شد. دلار در حال حاضر هم روند نزولی را طی می‌کند؛ در دوران پسابرجامی این روند کاهش قیمت، می‌تواند بیشتر هم ادامه پیدا کند. بنابراین بعد از احیای برجام به نفع دارندگان دلار نیست و دست کم در کوتاه مدت سرمایه‌گذاری خوبی نیست .
قیمت طلا در ایران به دو عامل اصلی بستگی دارد؛ یکی از این عوامل قیمت دلار در بازار آزاد است و دیگری به قیمت جهانی طلا بستگی دارد. هرچند که قیمت جهانی طلا روند صعودی داشته باشد اما افت قیمت دلار در صورت احیای برجام روی بهای طلا تاثیرگذارتر است؛ لذا طلا گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.البته تداوم تورم بلندمدت در ایران نشان می‌دهد اگر سرمایه‌گذاری دیدگاه بلندمدتی به طلا داشته باشد می‌تواند مدتی پس از احیای برجام و پس از افت معقول طلا و دلار اقدام به سرمایه‌گذاری در آن‌ها کند.


بازار خودرو و مسکن چه خواهند شد؟
از دید بسیاری از سرمایه‌گذاران سنتی، مسکن بهترین گزینه‌ سرمایه‌گذاری است. با این حال، سرمایه‌گذاری در مسکن شرایط خاص خود را دارد؛ پس از احیای برجام، قیمت دلار افت می‌کند و همگام با آن محرک‌های رشد بازار مسکن هم قدرت دو سال اخیر را از دست می‌دهند و قیمت در اغلب مناطق با رکود مواجه شده یا کمتر از نرخ تورم رشد خواهد کرد.
در اغلب کشورها خرید خودرو سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود اما با توجه به شرایط تولید واردات و فروش در ایران، خودرو به نوعی سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. پس از رفع تحریم ها و افت قیمت دلار، خرید خودروهای خارجی به قصد سرمایه‌گذاری مطلوبیت قبل را نخواهد داشت و احتمالا ارزان‌تر می‌شوند. تولیدات داخلی هم با توجه به احتمال اجرایی شدن آئین‌نامه واردات خودرو، کاهش قیمت را تجربه خواهند کرد.


 بهترین گزینه سرمایه‌گذاری پس از برجام
یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در ایران، بازار سهام است. در یکی دو سال اخیر این بازار بسیاری از تازه‌واردان خود را با سختی و زیان روبرو کرد. دلیل اصلی متضرران بازار بورس زمان ورود نامناسب به بازار بود. با این حال، در بلندمدت بازار سهام بهترین بازدهی را در میان بازارهای سرمایه ‌گذاری مختلف داشته است. کارشناسان بر این باورند که حتی اگر بازار سهام در نتیجه توافق هسته‌ای با نزول مواجه شود، این نزول موقتی خواهد بود و در بلندمدت، بازار سرمایه بیشترین نفع را از توافق هسته‌ای خواهد برد.همین موضوع باعث می‌شود پتانسیل‌های خوب بازار سهام برای افراد ناآشنا چندان قابل دستیابی نباشد؛ به همین منظور برای افرادی که تا حدودی ریسک‌پذیرند، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی معتبر می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.
تقویت ریال در برابر دلار و احتمال بهبود تورم انتظاری می‌تواند باعث شود صندوق‌های درآمد ثابت به گزینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری در شرایط احیای برجام تبدیل شوند. صندوق‌های درآمد ثابت بازدهی بهتری در مقایسه با بانک‌ها دارند و از نظر ریسک نیز شبیه به بانک‌ها هستند.
در تصویر زیر بازدهی بازارها در دوران برجام و پس از خروج آمریکا از آن نمایش داده شده است.

بازدهی بازارها بعد از لغو برجامبازدهی معقولانه با تشکیل سبد سرمایه

درصورت احیای برجام، کاهش قیمت‌ها باعث از بین رفتن انگیزه برای سرمایه گذاری در بازار طلا و دلار خواهد شد. سرمایه‌هایی که در این دو بازار بوده‌اند تمایل به خروج از آنها را پیدا می‌کنند وارد بازارهای جایگزین یعنی بازار سرمایه و صندوق‌های درآمد ثابت خواهند شد. البته
بهتر است افراد به متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری اقدام کنند. در این شرایط ریسک خود را کاهش داده و سودآوری نسبتا معقولی هم خواهند داشت.


منابع
کیان دیجیتال
انتخاب

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید