مرز ۳۰ میلیون تومانی سکه از دست رفت

بازده

تحلیل سکه
تاریخ ۱۵ اسفند ۱۴۰۱

از دست رفتن مرز ۳۰ میلیون تومانیِ قیمت سکه موجب شده است که انتظارات نزولی در بازار سکه داخلی تقویت شود. کارشناسان معتقدند با نزولی شدن قیمت دلار، رفته رفته حباب سکه کاهش خواهد یافت. حال این مسئله مطرح می‌شود که تا چه محدوده‌ای احتمال افت قیمت سکه وجود دارد. 


کاهش فاصله معنادار ارزش ذاتی و بازاری سکه

سکه در سال جاری یکی از بازارهای پرطرفدار سرمایه‌گذاری بوده است و بخش زیادی از افراد عادی ترجیح می‌دادند که به جای دلار، اقدام به خرید سکه کنند. به همین دلیل بازار سکه حباب سنگینی دارد و همین فاصله معنادار ارزش ذاتی و قیمت بازاری، موجب شده است که نزول قیمت دلار به شکل معنادارتری در معاملات سکه خود را نشان دهد. در این شرایط، برخی فعالان باور دارند که تغییر جریان انتظاری می‌تواند افت سکه را نیز نسبت به دلار قابل توجه‌تر کند.
در حال حاضر بازار دلار در بلاتکلیفی نتیجه مذاکرات سفر اخیر آقای گروسی به تهران است. از سوی دیگر نشست شورای حکام نیز در پیش است و باید دید نتیجه این نشست‌ها چه می‌شود و چه تاثیری بر بازارهای مالی خواهد گذاشت.


حباب سکه تخلیه خواهد شد؟

سکه در بلندمدت درون یک کانال صعودی در نوسان می‌باشد، با وجود اینکه از منظر تکنیکی امکان صعود تا سقف کانال را در بلندمدت دارد، شماری از تحلیلگران باور دارند با وجود اصلاح ۱۰ هزار تومانی قیمت دلار، در صورتی که قیمت دلار به زیر مرز حساس ۵۰ هزار تومانی برود، میزان فروش‌ سکه بیشتر خواهد شد و حباب سکه در معرض تخلیه سنگین‌تری قرار خواهد گرفت.

با در نظر گرفتن قیمت فعلی دلار، ارزش ذاتی سکه امامی در کانال ۲۲ میلیون تومانی قرار دارد؛ حال آنکه در بازار خرد، سکه بین کانال ۲۸ و ۲۹ میلیون تومانی معامله می‌شود. اگر روند ریزشی دلار ادامه‌دار باشد، احتمال نزدیک شدن قیمت سکه به ارزش ذاتی خود وجود دارد.
از طرفی هرچند که حباب سکه در رالی اخیر بازارها بسیار زیاد شده است، اما بررسی قیمت سکه در پنج سالِ گذشته، نشان می‌دهد که هیچ‌گاه این حباب به طور کامل تخلیه نشده است. لذا از آنجا که این بازار همواره بالاتر از قیمت دلار معامله شده است؛ به نظر می‌رسد روند کاهشی حباب سکه مقطعی باشد.

تحلیل تکنیکال سکه