با ۲ میلیارد تومان در کدام محله تهران می‌توان خانه خرید؟

بازده

پیش بینی بازار مسکن
تاریخ ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

امروز که بیش از ۵۰ درصد از کارگران اجاره‌نشین هستند و حداقل دستمزد کارگران فاصله ۹ میلیونی با خط فقر اعلام شده از سوی مراجع رسمی دارد، خانه‌دار شدن بیش از پیش دست‌نیافتنی شده است. طبق آمار متوسط قیمت مسکن از زمان شروع به کار دولت سیزدهم تا امروز بیش از ۵۵ درصد رشد داشته است. حال این سوال مطرح می‌شود که برای خرید خانه‌ای کوچک در تهران حداقل به چه میزان سرمایه‌ای نیاز است؟


ابربحران بازار مسکن در آتش تورم می‌دمد
سرپرست دفتر اقتصاد مسکن اخیراً در برنامه نهضت ملی مسکن، از افزایش شاخص طول دوره انتظار صاحب‌خانه شدن خبر داده است. این شاخص که با ذخیره کردن یک سوم درآمد خانوار برای خرید مسکن معنا پیدا می‌کند، در ایران از ۱۵ سال به ۳۴ سال رسیده است، درحالیکه در بیشتر کشورهای دنیا این رقم زیر ۱۰ سال است.

آخرین آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال گذشته سهم هزینه مسکن از کل بودجه خانوار شهری در کشور از مرز بحرانی ۳۰ درصدی هم عبور کرده است. وقتی مسکن به عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای ضروری افراد نیمی از درآمدشان را می‌بلعد به تبع آن‌ها مجبور می‌شوند از دیگر هزینه‌های اساسی بزنند. پرده دوم ابربحران ملکی اثرگذاری هزینه‌های اجاره بر قیمت کالا و خدمات است که تورم پنهان را به همراه دارد. 


با ۲ میلیارد تومان در کدام محله تهران می‌توان خانه خرید؟
در تهران در حالی میانگین قیمت یک واحد مسکونی به حدود ۴.۲ میلیارد تومان رسیده است که طبق آخرین آمارهای بانک مرکزی در ماه گذشته پرطرفدارترین بازه قیمتی خرید ملک در تهران محدوده ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان بوده است. به طوری که بر اساس گزارش بانک مرکزی ۱۳.۶ درصد از بیش از ۱۰ هزار خانه‌ای که در آذرماه معامله شده در محدوده قیمتی ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان بوده است. این پرطرفدارترین بازه قیمتی خرید ملک در تهران بوده است.

این خانه‌ها عمدتاً در مناطق جنوبی و نسبتاً ارزان‌تر شهر واقع شده‌اند. در محدوده شرق و جنوب شرق تهران در محلاتی مانند نبرد، امامت و کیانشهر می‌توان خانه‌ای نسبتاً نقلی با متراژ حدود ۵۰ تا ۶۰ متر خرید. در مناطق ۷ و ۸ مثل سبلان و مجیدیه خانه‌های حدوداً ۴۰ تا ۵۰ متری خرید. در ارزان‌ترین مناطق تهران یعنی مناطقی مانند ۱۷ و ۱۸ در جنوب غرب شهر و ۲۰ در جنوب پایتخت بسته به امکانات خانه می‌توان با ۲ میلیارد تومان خانه‌ای با متراژ بین ۵۵ تا ۷۵ متر خریداری کرد.

قیمت مسکن

پیش بینی بازار مسکن
عضو هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در مورد چشم‌انداز بازار مسکن بیان کرد: من آینده خوبی را با توجه به شرایط فعلی برای بازار مسکن نمی‌بینم؛ حداقل اینکه ثابت نیست مگر اینکه دولت برای کاهش ارزش پول ملی فکری کند
.

هم اکنون سیگنال‌هایی برای افزایش درصد تورم در سال ۱۴۰۲ وجود دارد که به کل کالاها و مسکن سرایت پیدا می‌کند. اگر افزایش تورم با همین وضعیت ادامه پیدا کند در ماه‌های آینده قیمت مسکن افزایش بی‌رویه و بی‌سابقه‌ای پیدا می‌کند. برای حل مشکلات مسکن ناگزیر دولت باید وضعیت دیگر بازارهای موازی و تورم را کنترل کند؛ هرچند که بهبود وضعیت این بازار نیازمند زمان بیشتری نسبت به باقی بازارها است.