نهایی شدن مذاکرات قیمت دلار را تا کجا کاهش می‌دهد؟

 

قیمت دلار بعد از مذاکرات چه خواهد شد؟
تاریخ تحریر 6 تیر 1401
از ابتدای هفته جاری اخبار جدیدی از مذاکرات برجام بر سر بازار ارز تهران سایه انداخته است. دور قبلی مذاکرات هسته‌ای
، قیمت دلار را به 25 هزار تومان رساند. حالا دور جدید مذاکرات در حالی استارت خورده که قیمت دلار بالای 30 هزار تومان است. باید دید در شرایط کنونی آغاز دوباره مذاکرات ، موجب ریزش قیمت دلار تا چه سطحی می‌شود.


بن بست مذاکرات به پایان رسیده است؟
روند صعودی نرخ دلار از امسال مجددا آغاز شد و حتی رکورد سال 99 را هم شکست. اکنون دوباره زمزمه شروع مذاکرات در قطر شنیده می‌شود و گفته شده که مقامات اروپایی در راه دوحه هستند. برخی به آینده این مذاکرات بسیار امیدوارند و برخی دیگر می‌گویند اختلافات میان ایران و آمریکا چنان زیاد است که نمی‌توان به احیای برجام امیدوار بود.
پس از حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ایران ، جوزپ بورل در توئیتی اعلام کرد که بن بست مذاکرات به پایان رسیده است. موضوع مهمی که می‌تواند سفر بورل به تهران را از رایزنی‌‌‌های معمول میان مقامات سیاسی متفاوت کند ، ملاقات نسبتا طولانی او و هیئت همراهش با دریابان شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود.


قیمت دلار تعیین کننده ی جهت مذاکرات است

یکی از نکات مهمی که وجود دارد اثرپذیری دلار از مذاکرات هسته‌ای است. نوسانات شدید قیمت دلار و جهش تورم به دلیل تحریم های اقتصادی کشور شاید به تنهایی اهمیت مذاکرات هسته ای را نشان دهد. این موضوع البته به هیج وجه ناکارآمدی سیاست‌گذاری در اقتصاد را رد نمی‌کند و شکی در وضع بد سیاست‌گذاری اقتصاد کشور در چند دهه گذشته نیست.
اما یک فرضیه دیگر این است ‌که مذاکرات نیز از روند نرخ دلار اثر می‌پذیرد. به یک سال گذشته که نگاه ‌کنیم متوجه می‌شویم که دقیقا زمانی ‌که دلار در سطوح بسیار پایینی قرار داشته ، با وجود اخبار کاملا مثبت و نویدبخش از برجام ، ناگهان مسیر مذاکرات متوقف شده است. پس از این اتفاق دلار اوج می‌گرفت و با رشد نرخ دلار بود که چند ماه بعد مجددا مذاکرات روند جدیدی را آغاز می‌کرد. تکرار چندباره‌ی این موارد باعث شده که این شائبه ایجاد شود که علاوه بر اثرپذیری دلار از نتیجه مذاکرات ، نرخ دلار نیز بر روند مذاکرات و تصمیمات مذاکره‌کنندگان اثرگذار است.دلار به 18 هزار تومان خواهد رسید؟
نرخ دلار
بازار آزاد امروز مسیر نزولی را در پیش گرفته و برخی از فعالان بازار احتمال افت بیشتر قیمت دلار را به واسطه اخبار مثبت از مذاکرات هسته‌ای محتمل می‌دانند. طبق نمودار مشاهده می‌شود که دلار پس از برخورد به ناحیه سقف قیمتی در مسیر ریزشی قرار گرفته است؛ اما مقصد دقیق قیمت دلار نامشخص بوده و بستگی به اخباری که در روزهای آینده از قطر شنیده خواهد شد، دارد.
اگر مذاکرات به مرحله نهایی نزدیک شود احتمال ریزش بیشتر قیمت دلار وجود دارد. اما اگر توافق نشود ، احتمالا باید منتظر حرکت معکوس قیمت باشیم. طبق گزارش اکونومیست مذاکرات هسته‌ای در سال 2022 به نتیجه می‌رسد و این توافق قیمت دلار را به 18 هزار تومان هم می‌رساند؛ اما کارشناسان داخلی معتقدند در صورت کاهش قیمت دلار، قیمت به زیر 25 و 26 هزار تومان نخواهد رسید چون اقتصاد ایران کشش دلار ارزانتر را ندارد.

ریزش دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟ 

منابع
نور نیوز
تجارت نیوز 

 

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید