چرا قیمت خودروهای داخلی به سرعت در حال رشد است؟

بازده

تحلیل بازار خودرو

تاریخ ۱۲ آذر ۱۴۰۱

قیمت خودرو هم‌گام با افزایش نرخ دلار شروع به افزایش کرد؛ اما هنگامی که نوسانات دلار متوقف شد، خودرو درگیر افزایش قیمت‌ها بود که البته همچنان نیز ادامه دارد. در حالی که هنوز خبری از ورود واردات خودرو به مرحله اجرا نیست، قیمت خودرو یکی از جدی‌ترین رشدهای سال جاری را در هفته گذشته تجربه کرد. بر اساس روند شاخص قیمت، خودروهای داخلی بازار ایران در هفته گذشته ۵.۱ درصد رشد قیمت را تجربه کردند. به لحاظ مبلغ نیز اکثر خودروها بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان طی یک هفته اخیر گران شدند.


علت رشد قیمت خودرو چیست؟

رشد انتظارات تورمی و افزایش قیمت دلار به عنوان دلایل اصلی صعود قیمت خودرو مطرح هستند. به ویژه آنکه بازار خودرو از اوایل سال به دلیل امید به احیای برجام و آزادسازی واردات خودرو، با رشد دلار همراه نشده و حالا به نظر می‌رسد که قیمت خودرو در حال جبران عقب‌ماندگی خود از نرخ ارز و تورم سایر دارایی‌ها است.

شاخص کل قیمت خودرو از اوایل سال تا پیش از آبان ۱۴۰۱، در حوالی عدد ۱۰۰ ثبات داشت اما از ابتدای آبان صعودی شد و اکنون در سطح ۱۱۱ قرار دارد. به عبارت دیگر، قیمت خودرو (چه ماشین‌های ایرانی و چه چینی) از ابتدای آبان تاکنون به طور متوسط ۱۰ درصد رشد کرده است. این جهش قیمت در خودروهای داخلی جدی‌تر بوده و حدود ۱۳ درصد افزایش را طی این مدت تجربه کرده‌اند.

شاخص قیمت خودرو

افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو ادامه دارد؟

در حال حاضر در بازار خودرو متقاضی زیاد است و هرچقدر که قیمت‌ها افزایش پیدا کند، این میزان از تقاضا کاهش نخواهد یافت. در شرایط فعلی هیچ دلیلی برای کاهش قیمت‌ها وجود ندارد. به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت‌ها ادامه داشته باشد؛ چراکه مردم در شرایط فعلی بدون توجه به کیفیت و مدل خودرو، آن را صرفاً برای سرمایه‌گذاری و کسب سود خریداری می‌کنند. تا زمانی که خرید و فروش به این دلیل صورت بگیرد، افزایش قیمت نیز ادامه دارد.منبع
تجارت نیوز
همراه مکانیک
فردای اقتصاد