آرامش به بازار خودرو باز خواهد گشت؟

آرامش به بازار خودرو بازمی‌گردد؟
تاریخ تحریر 28 خرداد 1401
مصوبه چهارساله ممنوعیت واردات خودرو ، 31 اردیبهشت امسال به پایان رسید و حالا همه در انتظار ورود خودرو هستند. با وجود آزادسازی واردات، تمامی تلاش ها بر حمایت از صنعت داخلی است؛ این در حالی است که اگر راه واردات باز شود، آرامش نسبی نیز به بازار خودرو باز خواهد گشت
.


انحصار دولتی موجب ورشکستگی خودروسازان شده است
عضو هیات‌مدیره وزارت صنعت ، معدن و تجارت ایران با بیان این که صنعت خودرو کشور دارای دو بیماری دولتی بودن و دولتی اداره شدن است اظهار کرد: اگر بنگاه دولتی با مدیریت خصوصی اداره شود ، موفق خواهد بود و این موضوعی ثابت‌ شده در اقتصاد جهان است. اما در ایران ، انحصار دولتی ضرر و زیان‌هایی به تولید وارد کرده و از سوی دیگر با وجود ممنوعیت واردات خودرو خارجی؛ کیفیت محصولات داخلی نیز دچار تنزل شده است.
با وجود نیروی انسانی فعال در صنعت خودرو به‌ طور قطع ما بسیار کمتر از استاندارد جهانی خودرو تولید می‌کنیم. باتوجه به هزینه‌های تولید که روی قیمت تمام‌شده محاسبه می شود ، نرخ خودرو بالا بوده و خودروساز اعلام می‌کند هزینه تولید در کشور از مبلغی کمتر تمام نخواهد شد. در نتیجه با واردات ، توازن در سمت عرضه ایجاد شده و می‌تواند آرامش نسبی را به بازار برگرداند.


برخی خودروها از فرآیند قرعه کشی خارج می‌شوند
طبق مصوبه جدید وزارت صمت قرار است 50 طرح فروش خودرو به زودی از فرآیند قرعه کشی در بازار حذف شوند. فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو در رابطه با تاثیر این حذف بر بازار کشور گفت: در حال حاضر بازار در وضعیت رکودی قرار دارد. به نظر می‌رسد اگر برخی از خودروها از فرآیند قرعه‌کشی خارج شوند نوسان قیمتی افزایش می‌یابد. در تصویر زیر ، لیست قیمت خودروهایی که قرار است از فرآیند قرعه‌کشی حذف شوند نمایش داده شده است.

قیمت خودروهای حذف شده از فرایند قرعه کشی

دلالان خودرو موظف به پرداخت مالیات شدند
در رابطه با طرح اخذ مالیات از دلالان ، حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو اذعان کرد: اخذ مالیات از دلالان طرح خوبی است؛ اما ممکن است به افزایش قیمت خودرو منجر شود. احتمال این وجود دارد که دلال هنگام فروش خودرویی ، مالیاتی که باید پرداخت کند را بر قیمت تمام شده اضافه کند و خودرو را به قیمت بالاتری به خریدار بفروشد. به نظر می‌رسد اجرایی شدن این طرح نیز کمکی به کاهش فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار نمی‌کند.
مشکل فعلی بازار، به عرضه و تقاضا بازمی‌گردد. تا زمانی که این مشکل رفع نشود، بازار پرنوسان می‌ماند. اگر میزان عرضه به بازار مناسب باشد، ثبات قیمتی در بازار ایجاد می‌شود.


 


منابع
گسترش‌نیوز
تجارت‌نیوز

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید