ارزش هر لیتر بنزین 1000 تومان شد

ارزش هر لیتر بنزین به آبان 98 بازگشت
براساس آخرین داده‌های تورم مرکز آمار ایران، سطح عمومی قیمت‌ها از آبان 98 تا پایان مرداد 1401، 2.73 برابر شده است و در نتیجه ارزش هر واحد ریال در بازار به نسبت 2.73 برابر کم‌تر شده است؛ به دلیل آنکه قیمت بنزین در این مدت ثابت بوده، قیمت حقیقی بنزین آزاد ارزان‌تر شده است تا به
1117 تومان در تیر 1401 (به قیمت آبان 98) رسیده و عملا به قیمت سابق 1000 تومانی خود بازگشته است.
قیمت‌گذاری دستوری انواع سوخت باعث می‌شود که این سرمایه ملی اتلاف شود. هر از گاهی هم با تورمی که به دلیل کسری بودجه دولت و و ناترازی بانک‌ها پدید می آید، عملاً قیمت بنزین به قیمت سابق برمی‌گردد. این مسئله به سیاست‌گذار ثابت می کند تا زمانیکه ثبات پولی و کاهش تورم محقق نشود، افزایش دستوری قیمت بنزین نمی تواند دردی را دوا کند؛ دستکاری غیراصولی بازار انرژی بدون اصلاح ساختار اقتصادی و تجارت آزاد، این دور باطل را برای ایرانیان به اتمام نمی رساند.


تعرفه بنزین سه نرخی نخواهد شد
عبدالعلی رحیمی مظفری نماینده مجلس شورای اسلامی، درباره آخرین وضعیت قیمت بنزین در کشور، گفت: موضع دولت و مجلس در شرایط فعلی حفظ دو نرخ موجود برای قیمت بنزین است و نرخ سومی تعریف نشده است، بنابراین بنزین کماکان دو نرخی خواهد ماند و طرح‌هایی مانند "بنزین برای همه" که در جزیره کیش به صورت پایلوت اجرا شد قرار نیست در کل کشور اجرا شود.
وی ادامه داد: تنها اتفاقی که افتاده این است قبلا خودروهای شخصی می‌توانستند از طریق کارت سوخت در هر ماه 60 لیتر بنزین با قیمت 1500 و 250 لیتر نیز به قیمت 3 هزار تومان دریافت کنند که به دنبال کار کارشناسی انجام شده 100 لیتر از سهیمه 250 لیتر - که قیمت آن آزاد محاسبه می‌شد - کم شده و صاحبان خودرو از این به بعد فقط می‌توانند 150 لیتر بنزین به قیمت 3 هزار تومان دریافت کنند؛ البته 60 لیتر بنزین به قیمت 1500 تومان بر جای خود باقی است.


جامعه ظرفیت گرانی مجدد بنزین را ندارد
عضو هیات رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در شرایط فعلی جامعه و 
اقتصاد کشور ظرفیت گرانی بنزین را ندارد لذا این اتفاق نخواهد افتاد، بیان کرد: شرایط حاکم بر اقتصاد جامعه این مسئله را از برنامه کار مجلس و دولت خارج کرده است.


تاریخ 22 شهریور 1401

جهت مطالعه این تحلیل وارد شوید