فنر قیمت دلار کی آزاد می‌شود؟

بازده


پیش بینی دلار
تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

در یک ماهه‌ فروردین ۱۴۰۲ قیمت دلار در حالت قفل‌شدگی، در پله‌های ابتدایی کانال ۵۰ هزار تومانی قرار داشت. رشد بازار سرمایه، تا حدی به کنترل بازار ارز کمک کرده است. با توجه به پیش بینی تورم حداقل ۴۰ درصدی دلار تا کجا پیش خواهد رفت؟


فنر قیمت دلار کی آزاد می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی سیاست‌های دولت برای مهار دلار را عاملی برای پرش فنر این ارز در ما‌ه‌های بعدی سال ‌می‌دانند. آنها معتقدند مولفه‌های موثر بر قیمت دلار تغییری نکرده و عاملی خارج از شرایط اقتصادی، بازار را به شکل دستوری مدیریت می‌کند.

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند اواخر اردیبهشت ‌ماه بازار معاملات ارزی پویاتر می‌شود؛ از سوی دیگر برخی معامله‌گران امید دارند نقدینگی آزاد شده از بازار خودرو روانه بازار ارز شود. در کانال‌های فعلی، برگشت قیمت دلار دور از انتظار است؛ اگر اتفاق و خبری در راه نباشد دلار می‌تواند در سه ماه اول سال جاری تا کانال‌های قیمتی بالاتر نیز ورود کند.


شرط کاهش قیمت دلار چیست؟

شرط کاهش شدید قیمت دلار توافق برجام است و در صورت انجام توافق، می‌توان امید داشت تا یک سال آینده، قیمت به کانال‌های پایین برگردد؛ در غیر این صورت در کانال فعلی نوسان خواهد داشت.

 

فلاحیان کارشناس اقتصادی پیرامون پیش بینی قیمت دلار خاطر نشان کرد: قطعا در سال جاری اگر نقدینگی کنترل نشود، شاهد قیمت‌های بالاتری برای اسکناس آمریکایی خواهیم بود. در حال حاضر، با توجه به موضوعات کلان اقتصادی، نقدینگی و افزایش پایه پولی، محدوده ۴۵ تا ۵۰ هزار تومانی می تواند محدوده معقولی باشد و ارزش ذاتی دلار نیز همین محدوده است. نمودار تکنیکال دلار نیز در همین محدوده نمایش داده شده است.

تحلیل دلار