مسائل سیاسی چه تاثیری بر قیمت سکه خواهد داشت؟

بازده

 

پیش بینی سکه
تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۱
قیمت سکه در هفته گذشته با وجود نوسان کم قیمت دلار، به سمت محدوده ۱۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان حرکت کرد که توانست سقف تاریخی خود را پس از دو سال جابه‌جا کند
. رکورد قبلی سکه مربوط به ۲۲ مهر ۱۳۹۹ و ۱۵ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان بود.


حباب سکه به بالاترین حد خود رسید
ثبات قیمت دلار و رشد قیمت سکه موجب شده تا حباب سکه بار دیگر افزایش یابد و به ۱۲ درصد قیمت سکه برسد. ارزش ذاتی سکه در شرایط کنونی در محدوده ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار دارد که فاصله زیادی با قیمت بازار دارد. با توجه به این میزان از حباب، برخی کارشناسان معتقدند که بدون حمایت عوامل بنیادی و رشد معنادار دلار، حرکت افزایشی سکه را دشوار جلوه می دهد.
از طرفی نیز افزایش قیمت سکه می تواند انتظارات صعودی را در بازار ارز تقویت کند. برخی از فعالان ‌بازار مدعی‌اند سقف‌شکنی قیمت سکه ناشی از افزایش انتظارات تورمی بوده است؛ لذا احتمال افزایش دلار به دنبال رشد سکه محتمل است.

تحلیل حباب سکه

تحلیل تکنیکال سکه
در شرایط فعلی تحلیلگران باوردارند سکه بازان در یک موقعیت حساس قرار گرفته‌اند؛ در صورتی که قیمت در اولین روز هفته بالای محدوده ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شود، ممکن است انتظارات صعودی تقویت شود و سکه به سمت مرز مقاومتی حرکت کند.
با این حال عده ای از سکه بازان معتقدند سناریوی مورد نظر بازارساز این است که سکه یکبار دیگر در آستانه مرز ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در مسیر نزولی قرار بگیرد و از این طریق بتوانند انتظارات بازار ارز را نیز مدیریت کند.


مسائل سیاسی چه تاثیری بر قیمت سکه خواهد داشت؟
صدور قطعنامه علیه ایران در جلسه پنجشنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل و به دنبال آن، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب برای بررسی اتفاقات اخیر کشور ممکن است روند بازارها را در آینده تغییر دهد. هم‌چنین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه بر تداوم تبادل پیام میان ایران و آمریکا تاکید دارد. باید دید آیا این موضوع مانع ادامه رشد قیمت سکه در روزهای آینده خواهد شد یا آنکه فعالان بازارها ریسک اجماع بین‌المللی را جدی‌تر ارزیابی می‌کنند و سکه در روزهای آینده صعود به سقف‌های جدید را در پیش خواهد گرفت.منبع
اقتصادنیوز
فردای اقتصاد